Cardinal Hall of Honor
Cardinal Hall of Honor

Luke Adams, Men's Basketball (2000)
Julio Alonso, Baseball (1997)
Troy Amboree, Track & Field (1998)
*Jimmy Anders, Basketball (1987)
Fred (Butch) Baird, Golf (1986)
Luis Baraldi, Tennis (2007)
John K. Barlow, Golf (1990)
James Barrum, Basketball (1973)
Gene (Gabby) Bates, Football (1998)
Elmo Beard, Basketball (1982)
Cathy Beene, Women's Tennis (1993)
Kevin Bell, Football, Track & Field (2002)
Louisa Bergsma, Golf (2006)
David Bernsen, Baseball (1984)
Richard Bjerke, Football (2003)
Ronnie Black, Golf (1993)
Liz Blue, Volleyball (1997)
Nader Bood, Football (1987)
Doug Boone, Track & Field (1975)
*F.S (Spud) Braden, Athlete & Coach (1973)
Becky Brooke, Track & Field (2006)
Laura Broughton, Volleyball (1997)
Kara (Audery) Broussard, Women's Basketball (2001)
Don Bryson, Basketball (1981)
Pedro Bueno, Tennis (1999)
Matt Burnett, Football (1999)
Al Caldwell, Big Red Award (1997)
Sammy Carpenter, Football (1973)
Kim Christensen, Baseball (2004)
Jerald Clark, Baseball (1993)
*Randy Clewis, Track & Field (1981)
Dawn Coe-Jones, Women's Golf (1995)
Jackie Colbert, Track & Field (1988)
Rondy Colbert, Football (2002)
Don Coleman, Tennis (1973)
Barry Collins, Track & Field, Coach (2003)
Barbara Comeaux, Volleyball (2000)
*Katrinka Jo Crawford, Volleyball Coach (2004)
Clifford Ann Creed, Women's Golf (1990)
Dick Croxton, Football (1991)
Jake David, Football (1987)
B.B. Davis, Basketball (1992)
*Don Delaune, Track (1981)
Trevor Dodds, Golf (1997)
Earl Dow, Basketball (1978)
Victor Enard, Football (1999)
Phil Endicott, Basketball (1989)
Thomas Eriksson, Track & Field (1995)
John Evans, Football (2001)
*Mike Favazza, Track & Field (1981)
Carolyn Ford, Women's Basketball, Track (1996)
Bob Frederick, Football (1980)
John Fuller, Football (1973)
Ronnie Gebauer, Football (1989)
Patrick Gibbs, Football (2004)
Kelly Gibson, Golf (2000)
Efren (DeDe) Gipson, Track & Field (1983)
Gail (Anderson) Graham, Women's Golf (1999)
John E. Gray, Athlete, Coach, Administrator (1973)
Anthony Guillory, Football (1985)
Bobby Gunn, Athletic Trainer (1982)
Midde Hamrin, Women's Track & Field (1995)
Jackie Harris, Football, Track & Field (1997)
Kenny Haynes, Basketball (2000)
Larry Haynes, Football (2003)
Don Heller, Basketball (2006)
Dan Hetzel, Baseball, Football (2002)
Barbara Hickey, Basketball (2006)
J.B. Higgins, Jr., Coach, Administrator (1973)
Smitty Hill, Football (1995)
Lewis Hilley, Coach, Administrator (1973)
Doug Hinds, Track & Field (1996)
Dave Hofferth, Big Red Award (1997)
Junior Holmes, Track & Field (2003)
Dr. Belle Mead Holm, Women's AD (1996)
Bobby Jancik, Football (1979)
Johnny Johnston, Basketball (1983)
Sonny Jolly, Track & Field Coach (1995)
Clarence Kea, Basketball (1988)
Jesse Kibbles, Football, Track & Field (1998)
Bill Kilgore, Football (2006)
Lindley King, Football (1981)
E.A. (Beans) LaBauve, Football (1979)
Otis Lee, Football (1977)
W.S. (Bud) Leonard, Football (1974)
Carlos Lopez, Tennis (2009)
Jonas Lundstrom, Track & Field (2009)
Tony Mack, Baseball (2007)
Ed Marcontell, Football (2001)
Alan Marr, Baseball (1999)
Jack Martin, Basketball Coach (1974)
Doug Matthews, Football (1985)
Roy Mazzaghatti, Football (1977)
Joe McCann, Baseball (1989)
Lucy (Wiggins) McCordic, Volleyball (2009)
Jimmy McNeil, Football (1993)
Cathy Mendoza, Softball, Track & Field, Volleyball (2004)
Dudley Meredith, Football (1973)
Kevin Millar, Baseball (2004)
Frank Montebello, Track & Field (1996)
*Wayne Moore, Basketball (1993)
Burton Murchison, Football (1995)
Regina Myers, Softball, Women's Basketball, Volleyball (2002)
Melonie (Floyd) Nelson, Volleyball (2001)
Rick Nesloney, Baseball (1998)
Jim Nicholson, Basketball (1996)
Mike Nugent, Golf (1973)
Mike Olliver, Basketball (1992)
Pat Park, Coach (1997)
Wes Parma, Baseball, Football, Track & Field (1990)
John Payton, Football Coach (2003)
Kenneth Perkins, Basketball (2001)
O.A. (Bum) Phillips, Football (1977)
Otho Plummer, Basketball (1975)
Phillip Primm, Football (1979)
Dr. Ray Purkerson, Football (2001)
Ruby Randolph, Volleyball (2004)
*John Richardson, Track & Field (1981)
Colin Ridgway, Track & Field (1992)
John Riegger, Golf (2007)
Howard Robinson, Football, Track & Field (2003)
Dan Rogas, Coach (1986)
Rob Roy, All-Around (1988)
Eddie Rundle, Baseball (1996)
Linda Rupert, Women's Tennis (1993)
Sam Salim, Football (1977)
James Schmidt, Tennis (1975)
Charles Schumacker, Football (1995)
Eugene Seale, Football (1991)
Tom Sewell, Basketball (1998)
Charles Shoptaw, Basketball (1991)
James W. Shuffield, Team Physician (1983)
Dr. James M. Simmons, Big Red Award (2004)
Carol Sims, Women's Basketball (1999)
Jimmy Singletary, Golf (2007)
Tom Smiley, Football (1976)
Joe Lee Smith, Sports Publicity (1989)
Johnny Ray Smith, Football (2006)
Richard Smith, Basketball (2002)
Susan Smith, Basketball (2007)
Daniel Stagg, Track & Field (2002)
Ian Stewart, Track & Field (1973)
Sherwood Stewart, Tennis (1984)
Jaime Subirats, Tennis (2000)
*Tyrus (Ty) Terrell, Coach (1973)
*Waverly Thomas, Track & Field (1981)
Billy Tubbs, Basketball (1986)
Jake Verde, Football (1978)
Al Vincent, Baseball Coach (1980)
G.A. Wimberly, Sr., Coach, Administrator (1978)
Spergon Wynn, Football (1976)
Leanne Zeek, Volleyball (2000)
Paul Zeek, Athletic Trainer, Administrator (1998)
* - Posthumous